Ruchy Browna

    Aplet przedstawia wyjaśnienie tzw. ruchów Browna podane przez Mariana Smoluchowskiego i Alberta Einsteina około 1905 roku.
   W 1827 roku R.Brown obserwując przez mikroskop ziarenka pyłku roślinnego zawieszone w wodzie zauważył, że ziarenka te znajdują się w nieustannym ruchu (jest to przykład zjawiska noszącego obecnie nazwę ruchów Browna). Obraz, jaki mógł oglądać przez mikroskop R.Brown widzimy z lewej strony. Niebieskie kółeczko reprezentuje ziarenko pyłku w wodzie lub np. drobinę kurzu w powietrzu. W naszej symulacji poruszający się pyłek zostawia czarny ślad dla lepszej ilustracji toru ruchu. Tego oczywiście R.Brown nie mógł widzieć. Z prawej strony symulacja ilustruje wyjaśnienie obserwowanego zjawiska podane przez M.Smoluchowskiego i A.Einsteina. Widzimy w powiększeniu jak cząsteczki środowiska (czerwone kółeczka) poruszając się bezładnie, uderzają w pyłek. Uderzenia te nie zachodzą równomiernie ze wszystkich stron, wskutek czego obserwowana cząstka porusza się. Symulacja prowadzona jest dla masy pyłku 20 razy większej od masy cząsteczki środowiska (np. wody).
Program jest tak napisany, że obserwowany pyłek wychodząc z obserwowanego obszaru przez jego krawędź "wraca" przez krawędź przeciwległą.
Przyciskiem "stop/start" możemy wstrzymywać oraz uruchamiać ponownie symulację, a przyciskiem "wyczyść" usuwać ślad pozostawiany przez poruszający się pyłek oraz umieszczać obserwowany pyłek w polu widzenia naszego mikroskopu (strona lewa).

This is a Java 1.1 applet demonstrating collision.


Program pochodzi ze zbioru Fowler's Physics Applets
Autor: Drew Dolgert
© : Michael Fowler
© Polskie tłumaczenie i opis: Marek Godlewski, 20.09.2001
    Wydawnictwo ZamKor, Kraków